Ozon ile Koku Giderme ve Hijyen Sağlama Çözümleri

Tasarım ve üretimi bize ait olan OZONMATİK ve inDOR marka tescilli ozon üretim ve ölçüm ürünleri ile koku giderme ve hijyen sağlama çözümleri sunmaktayız.

Standart sistemlerimiz olmakla birlikte ihtiyaca göre sistem tasarımı ve üretimini yapmaktayız. 

OZON Nedir?

Ozon (O3) üç oksijen atomundan oluşan, iki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2), çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir.

Ozon doğada bulunur. Bir fırtına sonrası hissedilen taze, temiz yağmur kokusu aslında atmosferde oluşan elektrik boşalması sırasında doğanın oksijenden ürettiği ozonun kokusudur. İnsanların ozona aşinalığı ozon katmanından dolayıdır. Ozon katmanını oluşturan ozon gazı güneşten gelen mor-ötesi ışınlar ile oluşur ve dünyayı mor-ötesi radyasyondan korur. 

OZON Ne İşe Yarar?

Ozon en güçlü oksidanlardan biridir ve bakteri, virüs ve kokunun okside edilerek indirgenmesi için kullanılır. Ozon içindeki üçüncü oksijen atomu bakteri, virüs ve koku molekülleri ile etkileşime girerek onların yapısını bozar. Bu işleme oksidasyon denir. Ozon atık bırakmaz, oksidasyon sonrası geriye sadece oksijen (O2) kalır.

Hem hava temizliğinde hem de su arıtımında ozon kullanılmaktadır. 

OZON Nasıl Üretilir?

Ozon gazı kararsız bir gaz olduğu için depolanamaz, zaman içinde oksijen molekülüne dönüşür, bu sebeple ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda üretilmesi ve kullanılması gerekir. Ozon üretim hammaddesi oksijendir.

Ozonun yüksek konsantrasyonları canlılar için zararlıdır, dolayısıyla kontrollu bir şekilde üretilmeli ve kullanılmalıdır.

OZON Sistemi Bileşenleri Nelerdir?

Bir ozon sistemi dört ana bileşenden oluşur.

1. Besleme havası hazırlığı

Düşük ozon konsantrasyonuna ihtiyaç duyulan işlemlerde temiz ve kuru hava (%21 O2) kullanılırken yüksek konsantrasyonda ozon üretimi için ise konsantre oksijen gazı (>%90 O2) kullanımı yaygındır. 

2. Ozon üretimi

Ozon üreteçlerimizde corona discharge yöntemini kullanmaktayız. 

3. Su veya havaya ozon aktarımı

Ozonun havaya karıştırılması için pompa ve fan kullanılırken suya karıştırmak için venturi veya karıştırma pompası ile temas tankı kullanılmakta, suya karışmayıp açığa çıkan ozon ise oksijene dönüştürülmektedir,

4. Kontrol ve gözleme sistemleri

Ozon gazının yüksek konsantrasyonlarının canlılar için zararlı olması ve kullanım amacına uygun üretim yapılması için ortamdaki ozon konsantrasyonunu ölçen ozon ölçüm sistemlerimiz mevcuttur.

Ozon üretimini ihtiyaç duyulan miktarda üretmek ve uygun şekilde kullanmak için besleme havası sistemleri, ozon üretim ve ölçüm sistemleri ile diğer parametreleri ölçen sistemleri uygun bir şekilde çalıştıran kontrol sistemleri üretmekteyiz.

Uygulama Alanları

  • İçme ve kullanım sularının arıtımı
  • Kültür balıkçılığı su arıtımı
  • Yüzme havuzu su arıtımı
  • Çiğ sebze ve meyveleri mikrop ve pestisit’ten (kimyasal madde) arındırma
  • Küf, bakteri ve mantarın yok edilmesi
  • Mandıra temizliği
  • Entegre et işleme tesisleri
  • Soğuk hava deposu arıtımı
  • Kapalı alanlarda koku giderme ve hijyen sağlama
  • Atık suların arındırılması

ÜRÜNLER

REFERANSLAR